Máte otázky, pripomienky alebo návrhy na zlepšenie?

Zavolajte nám na Infolinku expresnygeodet.sk +421 940 513 281 od 7:00 do 20:00 alebo nás kontaktujte cez formulár.

* pole je povinné

Podanie návrhu na vklad záložného práva do katastra

Záložné právo je právny nástroj, ktorý poskytuje veriteľovi istotu, že jeho pohľadávka bude splatená. V prípade nesplnenia záväzku zo strany dlžníka má veriteľ právo uspokojiť svoju pohľadávku z predaja založenej nehnuteľnosti. Aby toto právo bolo účinné, je potrebné ho zapísať do katastra nehnuteľností. Tento proces sa nazýva vklad záložného práva do katastra.

Proces návrhu na vklad záložného práva do katastra

Proces začína podaním návrhu na vklad záložného práva do katastra. Tento návrh môže podať vlastník nehnuteľnosti alebo osoba, v prospech ktorej má byť záložné právo zriadené, teda veriteľ. Návrh sa podáva písomne a musí obsahovať všetky náležitosti, ktoré vyžaduje zákon.

Náležitosti návrhu:
  1. Identifikácia zmluvných strán: Návrh musí obsahovať presné údaje o záložcovi (vlastníkovi nehnuteľnosti) a záložnom veriteľovi (osobe, ktorá má právo na uspokojenie pohľadávky).
  2. Opis nehnuteľnosti: Presný opis nehnuteľnosti, ktorá bude predmetom záložného práva. Tento opis musí byť v súlade s údajmi v katastri nehnuteľností.
  3. Základná pohľadávka: Uvedenie výšky a podmienok pohľadávky, ktorú záložné právo zabezpečuje.
  4. Záložná zmluva: K návrhu musí byť priložená záložná zmluva, ktorá je základom pre vznik záložného práva. Táto zmluva musí byť písomná a podpísaná oboma stranami.

vklad záložného práva, vklad záložného práva do katastra

Podanie návrhu

Návrh na vklad záložného práva do katastra sa podáva na príslušnom katastrálnom úrade. Katastrálny úrad potom preskúma, či návrh obsahuje všetky potrebné náležitosti a či sú splnené podmienky pre vklad.

Rozhodovanie o návrhu

Katastrálny úrad má zákonnú lehotu na rozhodnutie o návrhu na vklad záložného práva do katastra. Táto lehota je zvyčajne 30 dní. Počas tejto doby úrad preverí, či sú všetky predložené dokumenty v poriadku a či sú splnené všetky zákonné podmienky. Ak je všetko v poriadku, úrad rozhodne o povolení vkladu a záložné právo sa zapíše do katastra nehnuteľností.

V prípade, že návrh nie je úplný alebo sú v ňom chyby, katastrálny úrad vyzve navrhovateľa na ich odstránenie. Ak navrhovateľ nedostatky v stanovenej lehote neodstráni, úrad návrh zamietne.

Význam vkladu záložného práva do katastra

Vklad záložného práva do katastra má niekoľko významných právnych dôsledkov. Predovšetkým zaručuje veriteľovi právo uspokojiť svoju pohľadávku z predaja nehnuteľnosti, ak dlžník nesplní svoj záväzok. Okrem toho zápis záložného práva do katastra poskytuje ochranu aj tretím osobám, ktoré môžu byť informované o existencii záložného práva pri kúpe alebo inom nakladaní s nehnuteľnosťou.

Návrh na vklad záložného práva do katastra je kľúčovým krokom v procese zabezpečenia pohľadávok prostredníctvom nehnuteľností. Správne podanie a zápis záložného práva do katastra poskytuje veriteľovi právnu istotu a zároveň zvyšuje transparentnosť a právnu istotu na realitnom trhu. Preto je dôležité, aby všetky náležitosti návrhu boli dôkladne pripravené a podané v súlade so zákonom.